Gdzie kupisz taniej walutę: w banku czy kantorze internetowym? Analiza Kantorbox.pl.
Na co dzień niemal każdy z nas korzysta z kart płatniczych i kredytowych, dzięki którym zapłacimy za zakupy i usługi lub dokonamy transakcji w sieci. Niestety jednak nie zawsze korzystanie z karty płatniczej w złotówkach się opłaca. Wystarczy pomyśleć o spłacie kredytu we frankach czy egzotycznym wyjeździe wakacyjnym. Są to przykłady tych sytuacji, w których warto wymienić pieniądze, zamiast ponosić koszty niekorzystnego przewalutowania. Warto więc sprawdzić, gdzie warto wymieniać pieniądze i gdzie możemy to zrobić jak najtaniej.
2017-06-13, 13:42

Kantory stacjonarne odchodzą do lamusa?

Kilkanaście lat temu nikt z nas nawet nie wyobrażał sobie, że wymiana walut online będzie standardem. Chcąc wymienić waluty udawaliśmy się do pobliskiego kantoru, sprawdzaliśmy kursy i wymienialiśmy pieniądze „w okienku”. Kantorów tradycyjnych jest nadal sporo, w samym serwisie https://strefawalut.pl/kantory, który monitoruje rynek kantorów w Polsce, jest ich prawie 4 tysiące. Mniej niż kiedyś, ale nadal sporo.

Dlaczego ta liczba maleje?

Odpowiedź jest prosta – pojawiła się konkurencja. Kiedyś nawet nikomu nie przyszła do głowy wymiana na platformach społecznościowych czy dokonywanie wirtualnych transakcji walutowych. Dziś możemy korzystać ze wszystkich możliwości wymiany walut i można śmiało powiedzieć, że nic nas nie ogranicza.

Wymiana walut w banku

Banki kojarzą nam się ze sprawdzonymi, bezpiecznymi i zaufanymi instytucjami. Niemal codziennie dokonujemy za ich pośrednictwem transakcji, ponieważ posiadamy konta osobiste oraz płacimy za zakupy kartami płatniczymi. Oprócz wielu transakcji stricte bankowych, w bankach możemy w nich dokonać wymiany walut. Czy to się opłaca? Jeszcze kilka lat temu wymiana walut w bankach kojarzyła nam się z wysokimi prowizjami i dużym spreadem, ponieważ banki chciały mieć jak największy zysk. Ich działalność mocno ograniczyła tzw. ustawa antyspreadowa, która „uspokoiła” rynek i sprawiła, że kursy walut w bankach znacznie się poprawiły.

Wymiana walut w kantorze internetowym

Rynek wymiany walut online w Polsce jest bardzo dynamiczny. Każdego roku coraz więcej osób korzysta z tej formy wymiany, coraz bardziej ufamy kantorom internetowym i nie boimy się dokonywać transakcji. Jeszcze do niedawna wiele osób myślało, że jest to usługa skierowana wyłącznie do firm oraz do tych, którzy posiadają kredyty w obcych walutach. Dziś każdy już doskonale wie, że kantory internetowe są dla wszystkich oraz, że możemy w nim wymienić każdą kwotę. Wymieniając waluty w sieci możemy liczyć na bardzo atrakcyjne kursy wymiany. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zwrócić uwagę również na prowizje i opłaty dodatkowe, które pobiera od nas niemal każdy kantor.

Gdzie najlepiej wymieniać waluty?

Źródło: wyliczenia własne na podstawie spred.pl

Analizując powyższą tabelę wyraźnie widać, że wymiana w kantorze internetowym jest najtańsza. Jednak inne formy mają również swoje zalety. Dlatego na pytanie gdzie najlepiej wymieniać nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ uzależnione jest to od tego czy potrzebujemy gotówkę czy wystarczy nam przelew, a także od tego czy mamy lub czy chcemy zakładać konto walutowe.

Gdzie znaleźć najtańszy kantor internetowy?

Masz dwie możliwości: albo stracisz czas i samemu na własną rękę dokonasz porównania albo, jeśli nie masz na to czasu lub ochoty, skorzystaj z naszego porównania na stronie głównej i dokonuj wymiany tam, gdzie zapłacisz za nią najmniej.

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Nowak
specjalista ds. Public Relations
KantorBox.pl Kantory Internetowe
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.